Filmiizler.com

Marvel filmleri hangi sırayla izlenir?

Marvel filmleri hangi sırayla izlenir?

  20 Eylül 2021

  139 Okunma

728x90 Yatay Reklam Alanı

20'den fazla filme ev sahipliği yapan Marvel Sinematik Evreni (MCU), hangi sırayla izlenmeli? Avengers izleme sırası nasıl olmalı?

Marvel filmleri hangi sırayla izlenir?

Marvel Sinematik Evreni (MCU), tamamı aynı evrende geçen ve olay örgüsü bakımından birbirleriyle bağlantılı olan 20’den fazla filme ev sahipliği yapıyor. Küresel gişede 22,5 milyar doların üzerinde hasılat yapan MCU, tüm zamanların en çok kazanan film serisi unvanına sahip. Hatta 2021 yılında en yüksek hasılatı elde eden 25 filmden 8 tanesi de Marvel Studios’a ait.

Marvel, filmlerini dört farklı grup halinde yayımlıyor. İlk grup; Paramount Pictures’in dağıtımını üstlendiği Iron Man (2008) ile başlarken, Disney’in The Avengers (2012) ile işin içine girmesini takiben son buluyor. Iron Man 3 ile başlangıç yapan ikinci grup ise Ant-Man (2015) ile noktalanıyor. Şu anda dördüncü grubu genişletmek için çalışan Marvel, evreye yeni filmler katmaya devam ediyor. Bu kadar karışıklığı gördükten sonra, gözünüz korkmuş olabilir. Ancak endişe etmenize gerek yok.

“Marvel filmleri hangi sırayla izlenmeli?” içeriğimizi sizler için hazırladık.

Marvel, yeni filmlerinin vizyon tarihini açıkladıMarvel, yeni filmlerinin vizyon tarihini açıkladı

Marvel, yeni filmlerinin vizyon tarihini açıkladı

2024 yılı için uzun zamandır beklenen Marvel filmleri için tarih belli oldu. 2021 yılında yayınlanacak yeni Disney filmleri de geliyor.

Marvel hangi sırayla izlenmeli? Kronolojik sıralama

Marvel filmlerinin kronolojik olarak mı yoksa çıkış tarihine göre mi izlenmesi gerektiği konusunda herkes hemfikir değil. Biz yine de iki türe göre de listelemek istedik. Zevkinize göre istediğiniz sıradan başlayabilirsiniz. Eğer ‘devamlılığa’ önem verenlerdenseniz, Marvel filmlerini kronolojik sıra ile izlemek size iyi gelecektir. Böylelikle olay örgüsünü daha iyi anlayacak, arada bir kopukluk hissiyatı yaşamayacaksınız.

marvel hangi sırayla izlenmelimarvel hangi sırayla izlenmeli

İşte kronolojik olarak Marvel izleme sırası:

İlk Yenilmez: Kaptan Amerika (Captain America: The First Avenger)Kaptan Marvel (Captain Marvel)Iron ManIron Man 2The Incredible HulkThorYenilmezler (The Avengers)Iron Man 3Thor: Karanlık Dünya (Thor: Dark World)Kaptan Amerika: Kış Askeri (Captain America: The Winter Soldier)Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy)Galaksinin Koruyucuları 2 (Guardians of the Galaxy Vol. 2)Yenilmezler: Ultron Çağı (Avengers: Age of Ultron)Ant-ManKaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (Captain America: Civil War)Black WidowÖrümcek-Adam: Eve Dönüş (Spider-Man: Homecoming)Doctor StrangeBlack PantherThor: RagnarokAvengers: Sonsuzluk Savaşı (Avengers: Infinity War)Ant-Man ve Wasp (Ant-Man and the Wasp)Avengers: EndgameÖrümcek-Adam: Evden Uzakta (Spider-Man: Far from Home)Shang-Chi ve On Halka Efsanesi (Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings)

Marvel kadar, Avengers izleme sırası da çok büyük önem taşıyor. Zira Avengers; Iron Man’dan Thanos’a varana kadar önemli karakterlerin çoğuna ev sahipliği yapıyor.

Marvel izleme sırası 2021 – Çıkış tarihine göre

İlla da kronolojik sırayla izleme takıntınız yoksa ve “önce çıkan daha önemlidir” diyorsanız, Marvel Sinematik Evreni’ni çıkış tarihine göre izlemelisiniz. Bahsettiğimiz gibi Marvel filmlerini dört gruba ayırıyor. Sırayla tüm filmleri gösterime girdikleri tarihe göre izleme listesini aşağıda bulabilirsiniz. Ancak ağırlıklı olarak kronolojik sırayla izlemenin tavsiye edildiğini de hatırlatmakta fayda var. Çünkü ufak da olsa kopukluk yaşamanız mümkün.

MarvelMarvel

İşte çıkış tarihine göre Marvel ve Avengers filmleri izleme sırası:

1. Aşama:

Iron Man (2008)The Incredible Hulk (2008)Iron Man 2 (2010)Thor (2011)İlk Yenilmez: Kaptan Amerika (Captain America: The First Avenger) (2011)Yenilmezler (The Avengers) (2012)

2. Aşama:

Iron Man 3 (2013)Thor: Karanlık Dünya (Thor: The Dark World) (2013)Captain America: The Winter Soldier (2014)Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy) (2014)Yenilmezler: Ultron Çağı (Avengers: Age of Ultron) (2015)Ant-Man (2015)

3. Aşama:

Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (Captain America: Civil War) (2016)Doctor Strange (2016)Galaksinin Koruyucuları 2 (Guardians of the Galaxy Vol. 2) (2017)Örümcek-Adam: Eve Dönüş (Spider-Man: Homecoming) (2017)Thor: Ragnarok (2017)Black Panther (2018)Avengers: Infinity War (2018)Ant-Man ve Wasp (2018)Kaptan Marvel (Captain Marvel) (2019)Avengers: Endgame (2019)Örümcek-Adam: Evden Uzakta (Spider-Man: Far from Home) (2019)

4. Aşama:

Black Widow (2021)Shang-Chi ve On Halka Efsanesi (2021)

Marvel izleme sırası listemizin sonuna böylelikle geldik. 2021 yılı Marvel Sinematik Evreni adına dolu dolu geçti, öyle de devam edecek gibi gözüküyor. 5 Kasım’da vizyona girmesi beklenen Eternals, MCU’nun bir sonraki filmi olacak. Onu 17 Aralık’ta yayınlanacağı açıklanan Spider-Man: No Way Home takip edecek.

REKLAM

728x90 Yatay Reklam Alanı
Facebook Yorum Alanı
Yorum Alanı
Sitemizde bulunan film, videolar, film fragmanları ve diğer tüm videolar çeşitli paylaşım ortamlarında da bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube.com, video.google.com, yahoo.com vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videoları yayınlamaktadır. Serverımıza kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden filmiizler sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların kaldırılması talebinde bulunubilirler.