Filmiizler.com

Roald Dahl hikayeleri artık tümüyle Netflix’in elinde!

Roald Dahl hikayeleri artık tümüyle Netflix’in elinde!

  23 Eylül 2021

  122 Okunma

728x90 Yatay Reklam Alanı

Ünlü yayın akışı platformu Netflix, birçok ünlü eserin yayıncılığını yapan Roald Dahl Story Company şirketini bünyesine dahil etti.

Tüm dünyada televizyon izleme alışkanlıklarının yayın akışı platformlarına kayması sonrasında, şirketler yaptığı yatırımlarda daha agresif olma yoluna gidiyorlar. Geçtiğimiz günlerde ünlü yapım şirketi Scott Free Productions‘ı satın aldığını açıklayan Netflix, bünyesindeki firmaları artırmaya devam ediyor.

Son dönemde bünyesine kattığı yapımlar ve stüdyolar ile dikkat çeken Netflix, şimdi de Charlie and the Chocolate Factory, Matilda ve James and the Giant Peach gibi eserlerle bilinen Roald Dahl Story Company‘yi (RDSC) satın aldı.

Netflix, Harry Potter senaristi ile anlaştı!Netflix, Harry Potter senaristi ile anlaştı!

Netflix, Harry Potter senaristi ile anlaştı!

Netflix, yine bir kitap uyarlaması için başarılı senarist Steve Kloves ile anlaştı. Kloves, senaryosunu yazdığı yapımlar ile öne çıkıyor.

Netflix’in tarihindeki en büyük yatırım

Netflix tarafından yapılan açıklamaya göre, RDSC’nin bugüne değin piyasaya çıkmış bütün eserlerinin yapım hakları artık kendilerine ait. Sky News cephesinden gelen rakamlara göre Netflix, bu satın alım için 1990 yılında hayatınını kaybeden Dahl’ın ailesine tam 680 milyon dolar (yaklaşık 6 milyar TL) ödeyecek. Bu satın alım, Netflix’in bugüne dek yapmış olduğu en büyük yatırım olma özelliğini taşıyor.

Her ne kadar Roald Dahl’ın şirketi bir prodüksiyon şirketi olmasa da, şu ana dek birçok farklı firmaya servet değerinde katkı sağlamış bir yayıncı. Bu güne dek kitapları 63 farklı dile çevrilen ve dünya çapında 300 milyondan fazla kopya satan RDSC, The BFG, Mr. Fox ve Willy Wonka gibi hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik eserlerin yayın haklarını elinde bulunduruyordu.

Yapılan bu satın alımın sadece Netflix’in yayın akış platformuyla sınırlı kalmadığını da belirtmek gerek. Buna göre Netflix, bundan sonra RDSC markasına ait herhangi bir video oyunun, dizinin, sinema veya TV projesinin de yayın haklarına sahip olacak. Bu sektörlerin herhangi birinden gelen tekliflerle ilgili söz hakları tamamen Netflix’te olacak ve gelen telif hakları da direkt olarak kendilerine ödenecek.

Peki sizler Netflix’in yaptığı bu devasa yatırım hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.

REKLAM

728x90 Yatay Reklam Alanı
Facebook Yorum Alanı
Yorum Alanı
Sitemizde bulunan film, videolar, film fragmanları ve diğer tüm videolar çeşitli paylaşım ortamlarında da bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube.com, video.google.com, yahoo.com vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videoları yayınlamaktadır. Serverımıza kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden filmiizler sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların kaldırılması talebinde bulunubilirler.