Filmiizler.com

Türkiye’de bir dönem yasaklanmış filmler

Türkiye’de bir dönem yasaklanmış filmler

  20 Eylül 2021

  81 Okunma

728x90 Yatay Reklam Alanı

Sinema dünyasında yasaklanmış filmlerin sayısı önemli ölçüye ulaştı. Biz de bu yazımıda sizler için ülkemizde engellenen filmleri derledik.

Türkiye’de bir dönem yasaklanmış filmler

Sinema sektöründe, yasaklanmış filmlerin sayısı bazı dönemler oldukça artıyor. Pek çok farklı sebeple vizyona girmesi engellenen bu yapımlar, bekleyenlerini de üzebiliyor. Dünya genelinde sıkça karşılaşılan bu durumun, ülkemizde de çok sayıda örneği bulunmakta.

Bazı yapımlar hiç yayınlanmazken, bazıları da ilerleyen süreçlerde izleyicisinin karşısına çıkabiliyor. İşte bu yazımızda, ülkemizde bir dönem yasaklanmış filmleri ele aldık.

Eternals filminin Marvel evrenindeki yeri belli olduEternals filminin Marvel evrenindeki yeri belli oldu

Eternals filminin Marvel evrenindeki yeri belli oldu

Eternals filminden yeni detaylar gelmeye devam ediyor. Yönetmen Chloe Zhao, yapımın evrendeki yerine dair yeni detaylar verdi.

Ülkemizde bir süre yasaklanmış filmler

Çeşitli nedenlerle yasaklanma sürecine giren yapımlardan bazıları daha sonradan beyaz perdeye giriş yapabildi. Yerli ve yabancı filmlerin bulunduğu listede, özellikle şiddet ve cinsellik nedeniyle yasaklanmış birçok film bulunmakta. Başka ülkelerde de yasaklanma sürecine dair olan bu yapımların yer aldığı sıralamaya gelin birlikte göz atalım. Başlamadan hatırlatmak isteriz ki, listede yer alan 10 film herhangi bir sıralamaya göre düzenlenmemiştir.

Günaha Son Çağrı – 1988

Ülkemizde bir dönem yasaklanmış filmler listemizin ilk üyesi Günaha Son Çağrı (The Last Temptation of Christ). 1988 yılında ABD‘den başlayarak dünya genelinde vizyona giren yapım, çok sayıda olumsuz geri dönüşler aldı. 1989‘da İstanbul Film Festivali’nde dahi yayınlanan yapım, etkinliğin de önüne geçmeyi başardı. Zira filmin yayınlanacağının açıklanmasının ardından, festival alanına bomba ihbarı yapıldı.

Cannibal Holocaust – 1980

Yasaklanmış filmlerYasaklanmış filmler

Listemizin en rahatsız edici filmlerinden biri Cannibal Holocaust desek yanılmayız. 1980 yılında vizyona giren yapım, o kadar gerçekçi bir anlatıma sahipti ki, seyirciler ölümlerin gerçek olduğunu iddia etti. Birkaç oyuncu için ihbarlarda dahi bulunulan filmin yönetmeni daha sonradan polis soruşturması geçirdi. Dünya genelinde hala yasaklı kalan yapıma herhangi bir platform üzerinden de ulaşmanız pek mümkün görünmüyor.

Nymphomaniac – 2014

Yasaklanmış filmlerYasaklanmış filmler

Ülkemizde yasaklanmış filmler listemizin en yeni üyelerinden biri ile beraberiz. 2014 yılında vizyona giren Nymphomaniac, yıldızlarla dolu kadrosu ile dikkat çekiyor. Ancak oyuncu kadrosunun önemli isimlerden oluşması filmin yayınlanmasına engel olamıyor. Zira aşırıya kaçan cinsel unsurlar, yapımın ülkemizde beyaz perdeden gösterilmesine izin verdirtmiyor.

Minnoşlar – 2020

Yasaklanmış filmlerYasaklanmış filmler

Netflix orijinal yapımı olan Minnoşlar (Cuties), dünya genelinde tartışma konusu oldu. Özellikle çocuklar üzerinden anlatılan hikayesi, filmin güvenilirliğini sarstı. Bununla birlikte platformdan kaldırılan yapım, ülkemizde de izlenmeye açık değil.

Geceyarısı Ekspresi – 1978

Yasaklanmış filmlerYasaklanmış filmler

Alan Parker‘ın yönettiği yapım, ülkemiz için de farklı bir anlama sahip .1978 yılında vizyona giren Geceyarısı Ekspresi, Türkiye’de göz altına alınıp tutuklanan Billy Hayes‘in başından geçenleri anlatıyor. Film tek taraflı anlatımı nedeniyle ülkemizde yoğun eleştiri yağmuruna tutuldu ve karalama yaptığı gerekçesi ile de yasaklandı.

Trainspotting – 1996

Yasaklanmış filmlerYasaklanmış filmler

Ülkemizde yasaklanmış filmler arasına, sinema dünyasının fenomenlerinden biri olarak kabul edilen Trainspotting de giriş yaptı. 1996 yılında vizyona giren yapım, zararlı madde kullanımını özendirdiği gerekçesiyle beyaz perdeden kaldırıldı. Ardından gelen süreçte internet üzerinden ulaşılabilir olan yapımın devam filmi de aynı kaderi yaşadı.

120 Days of Sodom – 1975

Yasaklanmış filmlerYasaklanmış filmler

İtalyan yapımı film, çıktığı andan itibaren dünyanın radarına girmeyi başardı. Rahatsız edici işkence sahneleri nedeniyle büyük tepki toplayan yapım, küresel çapta yasaklandı. Öfkesi geçmeyen bazı insanlar, filmin yönetmeni Pier Pablo Passoli’yi linç etti. Yönetmen saldırıda hayatını kaybetti.

Bir Sırp Filmi – 2010

Çıktığı andan itibaren eleştiri oklarının hedefi haline gelen Bir Sırp Filmi, dünya genelinde engellendi. Rahatsız edici cinsel içerikli sahnelerin yer aldığı yapım, ülkemizde de yasaklanmış filmler arasına girmeyi başardı. 2010‘da çıkan yapıma herhangi bir platformda ulaşmak oldukça zor.

Yüksek Tansiyon – 2003

Yasaklanmış filmlerYasaklanmış filmler

Fransız yapımı Yüksek Tansiyon (Haute Tension), ülkemizde yasaklanmış filmler listesinin sıradaki üyesi. Korku kategorisinde vizyona giren yapım, olumsuz geri dönüşler aldı. Ülkemizde de dahil olmak üzere 143 farklı ülkede gösterimden çekilen film, aşırıya kaçan şiddet unsurlarıyla dikkat çekiyor.

Haxan – 1922

İsveç yapımı film, ülkemizde yasaklanmış filmler listesinin en yaşlı ve sonuncu üyesi olarak bizleri karşılıyor. Büyücülük ve cadılık kavramlarını işleyen yapım, belgesel tadındaki havası ile dikkat çekiyor. İlk olarak İsveç‘te yasaklanan film, ilerleyen dönemlerde Türkiye’de dahil olmak üzere pek çok ülkede kaldırıldı. Yapım son zamanlarda bazı yerlerde tekrardan yayınlanmaya başladı.

Ülkemizde yasaklanmış filmler ile alakalı sizler ne düşünüyorsunuz? Konu ile alakalı görüşlerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.

REKLAM

728x90 Yatay Reklam Alanı
Facebook Yorum Alanı
Yorum Alanı
Sitemizde bulunan film, videolar, film fragmanları ve diğer tüm videolar çeşitli paylaşım ortamlarında da bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube.com, video.google.com, yahoo.com vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videoları yayınlamaktadır. Serverımıza kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden filmiizler sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların kaldırılması talebinde bulunubilirler.